C & G Publishing

Website Login

Macomb County, Oakland County, Wayne County

October 27, 2013

Field for the 2013 MHSAA state football playoffs set

Playoffs begin Nov. 1

By Jason Carmel Davis
C & G Sports Writer

» click to enlarge «
Brother Rice will host Birmingham Groves in the opening round of the Division 2 playoffs.

The fields for each of the eight divisions in the 2013 Michigan High School Athletic Association 11-player state football playoffs have been revealed, and several teams from the C & G coverage area will have a chance to battle for a state championship.

Below are the matchups for each team in the C & G coverage area. Forfull comprehensive coverage of the state football playoffs, check www.mhsaa.com.

The 2013 MHSAA state football finals take place Nov. 29-30 at Ford Field.

Division 1

Region 2-District 1: Romeo (5-4) at Lake Orion (7-2) — TBD

Region 2-District 2: Waterford Kettering (6-3) at Walled Lake Northern (7-2) — 7 p.m. Nov. 1
Region 2-District 2: Rochester Hills Stoney Creek (6-3) at Rochester Adams (6-3) — 7 p.m. Nov. 2

Region 3-District 1: Canton (8-1) at Walled Lake Western (8-1) — 7 p.m. Nov. 1

Region 4-District 1: Warren DeLaSalle (6-3) at Macomb Dakota (9-0) — 7 p.m. Nov. 1
Region 4-District 1: Macomb L'Anse Creuse North (8-1) at Clinton Township Chippewa Valley (8-1) — 7 p.m. Nov. 1

Region 4-District 2: Grosse Pointe South (6-3) at Detroit Cass Tech (9-0) — 1 p.m. Nov. 2
Region 4-District 2: Dearborn Fordson (6-3) at Warren Mott (9-0) — 7 p.m. Nov. 1

Division 2

Region 2-District 2: North Farmington (5-3) at Farmington Hills Harrison (8-1) — 7 p.m. Nov. 1

Region 3-District 1: Birmingham Groves (7-2) at Birmingham Brother Rice (9-0) — 7 p.m. Nov. 1 (at Hurley Field, Berkley)
Region 3-District 1: Southfield (7-2) at Birmingham Seaholm (8-1) — 7 p.m. Nov. 1

Region 3-District 2: Warren Woods Tower (6-3) at Detroit U-D Jesuit (5-4) — 7 p.m. Nov. 2

Region 4-District 1: Detroit East English (6-3) at Grosse Pointe North (6-3) — 7 p.m. Nov. 1

Division 4

Region 4-District 1: Dearborn Heights Robichaud (6-3) at Pontiac Notre Dame Prep (7-2) — TBD
Region 4-District 1: Clawson (7-2) at Detroit Country Day (6-3) — TBD

Region 4-District 2: Harper Woods Chandler Park Academy (7-2) at Richmond (8-1) — TBD

Division 5

Region 4-District 1: Warren Michigan Collegiate (6-3) at Livonia Clarenceville (9-0) — 7 p.m. Nov.1
Region 4-District 1: Detroit University Prep (7-2) at Clinton Township Clintondale (9-0) — 7 p.m. Nov. 1

Division 6

Region 2-District 2: Burton Bendle (6-3) at Madison Heights Madison (9-0) — 7 p.m. Nov. 1

Division 7

Region 2-District 2: Auburn Hills Oakland Christian (5-4) at Harbor Beach (8-1) — 7 p.m. Nov. 1

Region 4-District 1: Grosse Pointe Woods University Liggett (5-4) at Southfield Christian (8-1) — 1 p.m. Nov. 2 (at Madison Heights Bishop Foley)
Region 4-District 1: Royal Oak Shrine Catholic (6-3) at Madison Heights Bishop Foley (6-3) — TBD

Division 8

Region 4-District 2: Sterling Heights Parkway Christian (5-4) at Ottawa Lake Whiteford (7-2) — 7 p.m. Nov. 1

For continuous coverage of the state playoffs, check www.candgnews.com or www.mhsaa.com.

 

 

 

 

You can reach C & G Sports Writer Jason Carmel Davis at jdavis@candgnews.com or at (586)498-1107. Twitter Follow Jason on Twitter.